Azok a PC-s VR sisakok, amik az új virtuális valóság őrületet elindították (Oculus Rift és HTC Vive) jelenleg nem kaphatóak hivatalosan Magyarországon, és áruk amúgy is negyed millió Ft felett van, ami a többség számára elérhetetlenné teszi őket. Bár az Oculus-al közösen gyártott Samsung Gear VR itthon is elérhető, az csak néhány felső kategóriás telefonnal működik. Mindezek miatt a VR iránt érdeklődők többsége csak valamilyen olcsó, néhány lencséből és egy dobozból álló (a papírból készült Google Cardboard-tól legfeljebb anyagukban és a lencse minőségében különböző) VR szemüveggel találkozik, ilyeneket látni egyre több boltban, és webáruházban is.
Címke: Cardboard
RealControl – ingyen papír kontroller Cardboardhoz
A Google Cardboard egy néhány száz Ft-os papír VR szemüveg, amibe a telefonodat behelyezve egy kis ízelítőt kaphatsz arról, hogy milyen lehet a VR élmény. Bár a Cardboard – ahogy a neve is mutatja – papírból van, ehhez képest mégis meglepően jól működik. A kéz mozgását követő kontrollerekről az embernek már jóval drágább, néhány százezres nagyságrendbe eső VR felszerelések jutnak eszébe, pedig valójában erre is van olcsó, papírból készült megoldás.
Google Daydream View megjelenés és ár
Novemberben lesz elérhető a Google VR rendszerével, a Daydreammel működő első VR szemüveg, a Google Daydream View. A Cardboard-hoz és a Gear VR-hoz hasonlóan ebbe a készülékbe is mobiltelefont kell elhelyeznünk. Első körben a készülék csak a Google saját Pixel telefonjával lesz kompatibilis, azonban idővel sok más gyártótól várható Daydream kompatibilis telefon. Mivel ehhez megadott hardver- és szoftverkövetelmények szükségesek, a régebbi telefonokkal nem lehet majd használni a kütyüt.
Fibrum VR szemüveg teszt
Miután a Google bemutatta a papírból összehajtogatható VR szemüveget, a Google Cardboardot, többen is elkezdtek Cardboard kompatibilis készülékeket gyártani papírból, majd később műanyagból is. A Fibrum VR szemüvege is egy ilyen kezdeményezés, ami azzal igyekszik kitűnni a többi közül, hogy a hardver mellett a vásárlóknak saját fejlesztésű, amúgy fizetős alkalmazásokhoz ad ingyenes elérést. A termék néhány hónapja jött be az európai piacra, ennek alkalmából teszteltem.
Guardian VR – 6×9
A Guardian Gear VR-re és Cardboardra is elérhető új alkalmazásában egy 6×9 méteres cellában találjuk magunkat. A készítők célja, hogy ízelítőt adjanak abból, milyen érzés hónapokon, éveken át egy börtön magánzárkájában lenni.
A hasonló próbálkozások általában kimerülnek egy-egy videóban, a 6×9 azonban szerencsére más megoldást választott. Bár az interakciók mértéke nagyon korlátozott, mégis hozzáad az élményhez. A 9 perces kis demó nekem az egyik kedvencem lett a kategóriában. Ha van rá lehetőséged, érdemes kipróbálni.
VR szemüveg vásárlás
Bár a legnagyobbak, az Oculus Rift és a HTC Vive jelenleg nem rendelhető hivatalosan Magyarországról, a különböző apróhirdető oldalakat és webáruházakat ellepték a hozzájuk képest nagyon jó árú alternatívák. Mielőtt úgy döntesz, hogy megvennéd valamelyiket, érdemes utánanézni, hogy pontosan mi is az, amit veszel.
Google Cardboard Plastic
Google Cardboard Plastic néven új sisakot mutatott be a Google. A Cardboard Plastic többet nyújt, mint a hagyományos virtuális valóság sisakok: igazi valóságot. Mozgáskövetés, valósághű hangzás és semmi screen-door effect. Érdemes megnézni a videót:
A kütyü csak ma, április 1-én kapható.
Hol lehet kipróbálni a virtuális valóságot?
Magyarországon jelenleg sajnos még nem könnyű VR sisak közelébe kerülni. Ha van nagy kijelzővel és jó felbontással rendelkező mobiltelefonod, akkor legegyszerűbb módja a virtuális valóság kipróbálásának, ha néhány száz Ft-ért veszel egy Google Cardboardot, vagy bemész egy Samsung Experience Store-ba, ahol ki van állítva a Gear VR.
Az Oculus Rift DK2 kipróbálásának lehetőségét egy Facebook oldalon hirdetik, itt az eseményről készült videót meg is jelenítik a YouTube csatornájukon. Szintén DK2-zni van lehetőség a Sim-City szimulátorközpontban, itt azonban csak a teljes terem bérlésére van lehetőség, ami 25 000 Ft / óra, illetve a SimHouse-ban, ahol 10 000 Ft / óra a sisakbérlés díja.
A végleges Oculus Rift és a HTC Vive kipróbálására legkorábban valószínűleg valamilyen tech rendezvényen lesz lehetőség, érdemes figyelni a híreket.
Google Cardboard vásárlás akár 420 Ft-ért
Ha szeretnéd kipróbálni, hogy milyen érzés lehet a virtuális valóság, a legegyszerűbb, amit tehetsz, ha egy Google Cardboardot vásárolsz. A Cardboard – ahogy a neve is mutatja – egy kartonpapírból készült VR sisak, ami nagyrészt képes azt nyújtani, amit a drágább, hardvert nem tartalmazó műanyag sisakok tudnak. Elég beleraknod a telefonodat, és a mellékelt, könnyen beszerelhető lencséken keresztül belenézned a dobozba, hogy némi képet kapj arról, milyen is a virtuális valóság. Természetesen nem kell igazi jelenlét élményt várni, de az élmény meglepően jó ahhoz képest, hogy egy kartondobozba nézel bele.
A Cardboardot bárki csinálhat maga is a Google oldalán található leírás segítségével, de még egyszerűbb, ha készen veszel egyet, és összehajtogatod a leírás alapján. Itthon boltokban 2500 Ft, apróhirdető oldalakon 1500 Ft, Ebayről rendelve (és másfél-két hónapot várva) pedig akár már 420 Ft-ért is a tiéd lehet a papír VR sisak.
Gear VR tapasztalatok másfél hónap után
Évek óta figyeltem a különböző VR eszközök fejlődését, és amikor volt rá lehetőségem, mindig kipróbáltam az éppen aktuális fejlesztői változatokat. A lelkesedésem sosem csökkent, így mikor kapható lett itthon a Gear VR, az első adandó alkalommal meg is vettem. Az első tapasztalatok kifejezetten pozitívak voltak, másfél hónap után visszanézve azonban úgy tűnik, túlságosan sokat lapul a kütyü a fiók mélyén.